|
Grawerowanie mechaniczne |
Grawerowanie mechaniczne polega na wykonywaniu śladu w materiale, najczęściej płaskim, poprzez skrawanie go frezem. Tą techniką można wykonywać zarówno tekst jak i grafikę (w postaci wektorowej) w rozmaitych materiałach. Istotne jest, aby materiał był obrabialny mechanicznie oraz aby narzędzie i parametry obróbki były odpowiednio do niego dobrane.
Współcześnie grawerowanie wykonywane jest za pomocą maszyn grawerskich sterowanych numerycznie (CNC) z komputera. W oprogramowaniu komputera wykonuje się projekt, który następnie ma być przeniesiony na materiał. Dobre oprogramowanie, takie jak pakiet będący na wyposażeniu grawerek Roland, umożliwia projektowanie napisów z wykorzystaniem czcionek systemowych, czcionek jednoliniowych, tworzenie grafiki wektorowej oraz konwersję formatów rastrowych (np. bmp, jpg) do formatu zrozumiałego dla maszyny, a nawet wysłanie projektu wprost z zewnętrznego oprogramowania graficznego jak np Corel Draw. Po ukończeniu projektu należy ustawić parametry grawerowania stosownie do materiału, założyć odpowieni frez i ustawić punkt początkowy w wybranym miejscu stołu roboczego. Po wysłaniu projektu do maszyny projekt jest automatycznie tłumaczony na serie komend określających kolejne ruchy, prędkości posuwu i prędkość obrotową frezu.
|
Efektywne wykorzystanie grawerek mechanicznych |
Grawerowanie mechaniczne może mieć oblicze zupełnie nieskomplikowanego procesu 2D, gdzie do płaskiego projektu dodaje się informację o zagłębieniu frezu w materiale. W praktyce na tym polega większość wykonywanych prac.
Jednakże maszyny takie jak grawerki Roland potrafią wykonywać grawerowanie 3D. W tym przypadku maszyna oblicza skomplikowaną ścieżkę narzędzia, która uwzględnia kształt oraz kąty i wymiary krawędzi frezu. Grawerowanie 3D może przybrać postać np. napisu o ustalonym profilu zagłębienia (lub wypukłości) ułożonego na wycinku sfery. Może to być jednak również skomplikowana płaskorzeźba przedstawiająca wizerunek osoby.
|
Produkcja tabliczek znamionowych |
Wykonywanie tabliczek znamionowych w dużej mierze zależy od parametrów technicznych urządzenia, na którym owe tabliczki chcemy wykonywać.
Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:
- maksymalną wielkość produkowanej tabliczki,
- ilość wykonywanych tabliczek podczas jednego procesu frezowania (1, 2, 3, 4, 8.. sztuk) - parametr zależny od wielkości pola roboczego posiadanej grawerki oraz założonych uchwytów trzymających wykonywane tabliczki,
- materiał w jakim chcemy pracować (laminat grawerski, drewno impregnowane, mosiądz, aluminium anodowane, polerowane, stal węglowa, stal nierdzewna),
- ilość produkowanych tabliczek w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca/roku.
Po wstępnym oszacowaniu w/w parametrów należy przystąpić do wyboru konkretnego urządzenia.
|
|
|
|